STADION

Istorijat Omladinskog stadiona

Omladinski stadion se nalazi na lokaciji beogradskog naselja Stara Karaburma, odmah pored Bogoslovije, tik uz reku Dunav i Zvezdarsku šumu i od većih stadiona najbliži je centru Beograda. Naš stadion, sportski objekat svih Beograđana, zvanično je otvoren 10. avgusta 1957. godine, utakmicom između Radničkog i Spartaka. Skoro od samog početka postojanja Omladinskog stadiona, njegov zvanični korisnik je OFK Beograd, a Romantičari su na svom stadionu prvi put odigrali utakmicu 24. avgusta 1957. godine, kada je gost je bila Budućnost iz Podgorice. Tada je OFK Beograd i dalje nosio svoje prvobitno ime – BSK, a pobedio je rezultatom 3:1 (0:1).

Komisija za reviziju projekata Narodnog odbora sreza Beograd, odobrila je glavni projekat Omladinskog stadiona 30.08.1956. godine, a vrednost radova predviđena predračunom, iznosila je tadašnjih 152,329.498 dinara, plus plaćene državne i gradske takse u iznosu od 22 690 jugoslovenskih dinara! Gledajući tadašnji kurs dinara u odnosu na američki dolar i upoređujući kurs dolara u to vreme i sada, dolazimo do zanimljivog podatka, da je cena izgradnje Omladinskog stadiona bila 1,854,416 US dolara! U današnjim evrima to iznosi 1,376,718 iliti 147,067,735 srpskih dinara!

Investitor je Savez sportova Beograda, a projekat je uradio projektni biro – “Sportprojekt” i glavni projektant je Ing. Karlo Kacl, uz pomoćnike Kostu Popovića i Inž. arh. Aleksandra Radovanovića.

Prvobitni vlasnik parcele na kome je danas naš Omladinac, pripadao je predratnom, nižerazrednom klubu – TSK Šumadija. Pošto naš klub nije imao svoj stadion, odnosno pošto su mu novi vlastodršci 1945. godine oduzeli stadion i dali ga FK Partizanu, koji su uz FK Crvenu Zvezdu te godine osnovali, a ukinuli velikane, Beogradski Sport Klub, čiju smo tradiciju kao klub nasledili, te SK 1913, jasno je bilo da se problem stadiona morao što pre rešavati. Doneta je odluka da se uđe u fuziju sa TSK Šumadija, koju su upravo bili preuzeli “jaki” članovi tadašnje tajne policije SFRJ i koji su bili “najureni” iz FK Partizana od strane vojnog krila, a koji su imali interes da što pre izađu na veliku scenu, da što pre imaju klub u najelitnijem domaćem takmičenju. Tako je došlo do fuzionisanja i promene imena BSK u OFK Beograd, a naš tim je nasledio tradiciju bivšeg TSK Šumadija i plac gde se nalazio njen teren.

Izgradnja stadiona, koji je prvobitno nosio naziv – Omladinski stadion Jugoslavije, da bi kasnije reimenovan u Omladinski stadion, otpočela je na proleće 1957, a kao što smo ranije napisali, već 10. avgusta je odigrana i prva utakmica. Tada je bila sagrađena zapadna tribina, koja je tada primala oko 8 000 gledalaca.

OFK Beograd je sa vlastima potpisao ugovor na 50 godina korišćenja stadiona, iako je to bilo vlasništvo TSK Šumadija, a posle fuzije i OFK Beograda, no u komunizmu se za privatnu svojinu “nije znalo”. Taj ugovor je istekao pre par godina, te se od tada dozvola za korišćenje našem klubu izdaje svake naredne godine od strane Grada Beograda.

Radna organizacija “Omladinski stadion” postala je deo porodice Romantičara 1976. godine, a do sada su upravnici stadiona bili između ostalih i Dragoslav Sirotanović, Sava Antić, Božidar Milenković, a sada tu funkciju obavlja Vladimir Lečić.

Podaci o stadionu

Omladinski stadion je danas arena za više grana sportova, ili kako se to u stranim zemljama zvanično kaže – multi use objekat. Takođe, u dosadašnjoj istoriji, na našem stadionu, su održani brojni muzički koncerti i slične manifestacije, a okolne škole na njemu često organizuju svoja takmičenja. Podužna osovina stadiona zaklapa ugao od 66 stepeni sa severom stranom sveta. Dimenzije travnate podloge su 105 x 70 metara, a pored fudbalera, stadion svakodnevno koriste atletska, džudo, biciklistička, teniska i ponekad rukometna i košarkaška sekcija Omladinskog sportskog društva Beograd. Ovaj sportski centar, ukupne je veličine oko 81 500 metara kvadratnih!

Kada je otvoren, stadion je imao kapacitet za oko 28 000 gledalaca, a po Glavnom projektu planirano je da bude mesta za tačno 23 820 gledalaca, no beleže se slučajevi da je na stadionu bilo i preko trideset hiljada gledalaca, koji su na pojedinim mečevima čak probili zaštitnu ogradu i utakmice pratili uz teren, sa atletske staze!

Trenutni kapacitet je, posle postavljanja plastičnih sedišta, za oko 19 000 gledalaca, sa 10 600 postavljenih stolica. Krovom je pokrivena, najmanja, istočna tribina i manji deo zapada i to našem stadionu daje 20 % pokrivenosti tribina. Ono što je zanimljivo, je to da naša zapadna tribina ima 33 redova sa plus ložom iznad nje, a to je posle zapadne tribine stadiona FK Crvene Zvezde, najveća tribina u Srbiji! Tih 33 redova sa zapadne tribine se, pravilnom krivom, spušta do istoka, koji ima svega deset redova, što daje prelep pogled na Dunav i vojvođansku ravnicu.

Kapacitet po tribinama je sledeći:

-zapadna tribina: 7800 (6 770 stolica, u loži 264)
-istočna tribina: 2600 (2 080 stolica, u VIP loži 92 mesta + novinarska od 33)
-južna tribina: 4600 (1200 stolica)
-severna tribina: 4100 (550 stolica)
Ukupno: 19 100 (10 600 stolica)

U sklopi Omladinskog stadiona nalaze se pomoćni teren, koji je pokriven veštačkom travom i dimenzija je 100 x 66 metara, kao i manji teren, takođe sa veštačkom travom, koji se nalazi odmah pored većeg. Svoje prostorije imaju i atletičari, koji imaju svoju teretanu, zatim biciklisti, te džudisti, čija se manja hala nalazi iza južne tribine. Na stadionu je još jedna teretana i manja sala, no one se u većini slučajeva koriste u komercijalne svrhe, ali neretko ih upotrebljavaju i sportisti iz naših sekcija OSD-a. Iza južne tribine nalaze se tri teniska terena, koji se prelaze u zatvorenu formu tokom zimskog perioda i oni se nalaze na mestu na kome je do 1993. godine bio otvoreni rukometni stadion za naše rukometašice, kapaciteta za oko 3 500 gledalaca.